Blog
Dlaczego warto wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?
Wybielanie zębów jest niezwykle skutecznym sposobem na rozjaśnienie szkliwa i uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Obecnie ten zabieg wykonywany jest różnymi metodami, możliwe jest nawet wybielanie zębów domu. Ze względu na specyfikę tego zabiegu, większość osób decyduje się na wykonanie go w gabinecie stomatologicznym. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że wybielanie zębów przebiegnie bezpiecznie i zgodnie z założeniami.
Podstawowe różnice między protezami stałymi i ruchomymi
Protezy zębowe są jednym z najczęściej stosowanych uzupełnień protetycznych zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak i nieco większych ubytków zębów. Pozwalają na odczuwalną poprawę komfortu życia, niezależnie od tego, czy pacjent stracił jeden ząb, czy też zmaga się z całkowitym bezzębiem. Dzięki ciągłemu rozwojowi protetyki i stosowaniu nowych technologii obecnie dostępne są różnego typy protez, które zadowalają nawet najbardziej wymagających pacjentów.
Szynowanie - pomoc dla rozchwianych zębów
Większość osób marzy o pięknym, równym uśmiechu. Niestety w wielu przypadkach z powodu chorób czy nieprawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, wraz z upływającym czasem zęby są w coraz gorszym stanie. O ile w niektórych przypadkach jest to jedynie problem kosmetyczny, niektóre schorzenia mogą doprowadzić do rozchwiania zębów, które nieleczone może skutkować całkowitą utratą naturalnych zębów i koniecznością noszenia protezy. W przypadku, kiedy pacjent zgłasza się do stomatologa z rozchwianymi zębami, najczęściej przeprowadza się szynowanie.
Co zrobić, jeśli dziecko złamie ząb podczas zabawy?
Upadki wśród dzieci nie są czymś dziwnym, wręcz można stwierdzić, że są na porządku dziennym. Zarówno małe, jak i większe dzieci często biegają i bawią się, nie zważając na otoczenie i czyhające zagrożenia. Śliska podłoga, podwinięty dywan, kartka papieru na podłodze czy wyższy krawężnik to tylko kilka elementów, które często są powodem upadku malucha. O ile najczęściej kończy się na płaczu i niewielkich stłuczeniach czy zadrapaniach, o tyle niekiedy może dojść do poważniejszych urazów, jak złamanie lub wybicie zęba.
Czy kamień nazębny można usunąć samodzielnie?
Kamień nazębny jest jednym z czynników wpływających na stan jamy ustnej oraz zębów. Jego gromadzenie się jest procesem naturalnym. Takie czynniki, jak palenie papierosów, twarda woda czy spożywanie dużej ilości kawy lub czarnej herbaty powodują jego wzmożone odkładanie. Możemy również spowolnić odkładanie się złogów na naszych zębach. Kamień nazębny powinien być usuwany w gabinecie stomatologicznym, jednak wśród ludzi krążą różnego rodzaju informacje o usuwaniu kamienia nazębnego domowymi sposobami. Przekonajmy się, jakie to sposoby i czy dają jakiekolwiek efekty.
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym
Wiele dorosłych nie lubi wizyt u dentysty, wręcz ich unikając. Dzieje się tak bardzo często z powodu nieprzyjemnych wspomnień ze stomatologiem związanych z pierwszymi wizytami. Dzięki wizycie adaptacyjnej maluch ma szansę oswoić się ze stomatologiem i jego gabinetem, a w przyszłości wizyta u dentysty nie będzie przykrym obowiązkiem, lecz normalną wizytą, na którą idzie się bez strachu.
W jaki sposób rozpoznać, czy ząb wymaga leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe to jeden z tych zabiegów, których pacjenci obawiają się najbardziej. Tak naprawdę jednak w wielu przypadkach to właśnie dzięki niemu możemy uniknąć ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Jest konieczne, gdy zmiany próchnicowe prowadzą do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Jak rozpoznać, że ząb wymaga leczenia kanałowego?
Higienizacja jamy ustnej - dlaczego jest tak istotna?
Unikanie cukru i regularne mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Niestety, zwykle to nie wystarcza, żeby zapobiec rozwojowi próchnicy. U każdego człowieka rozwija się tzw. płytka bakteryjna, która powstaje z resztek jedzenia i śliny. W zwalczaniu jej pomaga dokładne szczotkowanie nie tylko zębów, ale także języka oraz nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami antybakteryjnymi.